Tarihçe

DERLEYEN-S. Behçet Korkmaz Divan Kurulu Başkanı

TED Ankara Kolejliler Derneği İstanbul 31 Ekim 1984 tarihinde Sayın Asaf Güneri’nin tahsis ettiği ofisinde İskender Aroba, Nursan Ünal, Yücel Kıran, Yücel Pasinler, Kemal Uçar ve sevgili hocamız Mustafa Özalp tarafından kuruldu.

– 7 Nisan 1985’te yapılan ilk Genel Kurul’a kadar adı geçen kurucular geçici yönetim olarak görev yaptılar. İlk Genel Kurul’da Sayın Nail Tokcan başkanlığında Emine Çavuşoğlu, Tuncer Sezgin, Yücel Pasinler, Yücel Kıran, Metin Berkalp ve Nursan Ünal yer aldı.

– 23 Şubat 1986 tarihinde yapılan 2. Genel Kurul’da Sayın Yücel Pasinler başkanlığında oluşan Yönetim Kurulu BenTek İş Merkezi’ndeki ofis büroyu derneğe kazandırdı. Bu dönemde Nursan Ünal, Hadi Urug, Can Tuncay, Tolga Alpaslan, Emine Çavuşoğlu ve Yücel Kıran görev yaptı.

– 7 Haziran 1987 tarihli Genel Kurul ile Sayın Erdal Poyrazoğlu başkanlığında dört dönem sürecek olan Yönetim Kurulları oluşturuldu. Bu sürecin ilk döneminde görev alan yönetim (Bülent Sözen, Tolga Alpaslan, Fikret Özalp, Atom Damalı, Filiz Tokcan, Leyla Üstel) arazi tahsisi konusunda çalışmalar yürüttü. Tahsis belgesi, Yönetim Kurulu’nun yetki verdiği Sayın Tuncer Sezgin tarafından 23 Mart 1989’da imzalandı.

– 13 Mart 1991’de bir araya gelen Genel Kurulda 3. kez seçilen Sayın Erdal Poyrazoğlu başkanlığında Murat Dedeman, Can Futacı, Tuncer Sezgin, Ersin Turgut, Betül Özbek ve Serhat Bil’den oluşan yönetim ise gerekli kort ve duvar yapım iznini aldı. 14 Şubat 1993’te yapılan 6. Genel Kurul Başkan Erdal Poyrazoğlu, Murat Dedeman, Tolga Alpaslan, Tuncer Sezgin, Behçet Korkmaz, Filiz Tokcan ve Leyla Üstel’den oluştu. Bu dönemde çevre duvarı tamamlandı.

– 12 Mart 1995 tarihli Genel Kurul’da seçilen Sayın Murat Dedeman, Başkurt Okaygün, Behçet Korkmaz, Nursan Ünal, Yücel Kıran, Melih Çelet ve Gülriz Heybeli’den oluşan yönetim kortların ve binanın inşaatını başlattı.

Sayın Murat Dedeman’ın yadsınamaz maddi desteği ile Sayın Gülriz Heybeli’nin eşi fahri Kolejli Orhan Heybeli’nin iç dekorasyon konusunda ve mimar Gafur Elgin ve Dedeman İnşaat Grubu’nun teknik yardımları projenin hayata geçmesinde etkili oldu. Ayrıca Behçet Korkmaz, Murat Dedeman, Nursan Ünal’dan oluşan inşaat heyetinin özverili çalışmaları sayesinde binamız dernek kuruluşundan 11 yıl sonra tamamlanarak kapılarını hizmete açtı.

– 23 Şubat 1997 tarihinde gerçekleşen 8. Genel Kurul’da Ahmet Kurtaran başkanlığında Behçet Korkmaz, Tolga Alpaslan, Bozkurt Okaygün, Aclan Acar, Cahit Atalay, Füsun Noyan – bilahare Tolga Alpaslan ve Başkurt Okaygün’ün istifa etmeleri üzerine Macit Sungu ve Ömer Bozer görev aldı. Bu dönemin en önemli yatırımı havuz yapımı oldu. Yapım esnasında ayni yardımlarda bulunan Aclan Acar, Başkurt Okangün, Ali Üstay ve maliyetine malzeme sağlayan Mehmet Eskiyapan ve sevgili İlke Esen ağabeyimizin yardımları hep hatırlanacaktır.

– 21 Şubat 1999’da yapılan 9. Genel Kurul’da seçilen Filiz Önder başkanlığında Mahmut Uslu, Duygu Anapa, Arzu Algan, Ömer Bozer, Akif Köksal ve Hilal Dolay’ın yer aldığı yönetim havuzun çevre düzenlemesini tamamlayarak ek binanın hafriyat çalışmalarına başladı.

– 26 Şubat 2001 ve 19 Şubat 2003 tarihlerinde toplanan Genel Kurullarda iki dönem görevde bulunan Mahmut Uslu ve ekibi Turgay Üstel, Füsun Alpaslan, Akif Köksal, Hilal Dolay, Arzu Algan, Selda Acar’dan oluşan Yönetim Kurulu ek binayı tamamladı. Onarım ve tadilat işlerinde mimar üyemiz Nurdan Öztürk’ün fiili yardımları unutulmayacaktır.

– 27 Şubat 2005’te gerçekleşen Genel Kurulda Sayın Mustafa Su, Nail Yağcı, Günhan Özoğuz, İskender Aruoba , Gözde Nihan Işıdan ve Ozan Gür görev aldı. Bu dönemde Mustafa Su ve Halil Su tarafından yapılan sponsorluk anlaşmaları ile bir önceki yönetimden devreden borçların kapatılması en önemli çalışma oldu.

– 2006 yılında üyelerden gelen talep üzerine Sn. Yücel Kıran başkanlığında yapılan müzakereler ile tüzük tadiline gidildi ve ilk defa Divan Kurulu ihdas edilerek ilk başkanlığa Sn. İhsan Ergun Erdem, Başkan Yardımcılığı’na Behçet Korkmaz seçildi.

– 12 Şubat 2007 tarihinde yapılan Genel Kurul’da Sayın Asım Erkan, Nezih Güneren, Fatma Lale Daldal, Özen Altıparmak, Mehlika Mete, Nilüfer Gözen ve Mert Erdemli’den oluşan Yönetim Kurulu dönemnde en etkin çalışma Denizbank ile yapılan sponsorluk anlaşması ile lokalimizin tadilat ve yenilenmesi, TED ve İstanbul Koleji ile ilişkilerin geliştirilmesi sayılabilir.

– 2009 yılında toplanan Genel Kurul’da Sayın Asım Erkan başkanlığında Nezih Güneren, Görkem Elverici, Korkut Yazan, Ersin Turgut, Neslihan Orhon, Petek Berker Birik’ten oluşan Yönetim Kurulu göreve geldi. Bu dönemde öne çıkan çalışma Ankara ile yapılan görüşmeler ve Genel Kurulun onayı ile derneğin TED unvanını alması oldu.

– 2011’de Genel Kurul’da Sayın Ersin Turgut başkanlığında Petek Berker Birik, Görkem Elverici, Nevzat Akçaoğlu, Halil Su, Hakan Ateş, İlter Güney Yönetim Kurulu olarak görevi devraldı ve tenis işletmesinin aktif hale geçmesi, Tarabya Tıp Merkezi ile Sağlık Protokolü yapılması, dernek mali disiplininin sürdürülmesi gibi çalışmalarla başarılı bir döneme imza attı.

– 2013 yılında yapılan Olağan Genel Kurul’da Sn. Nevzat Akçaoğlu başkanlığında Petek Berker Birik, M. Kayhan Kuzucu, Burak İkizler, Refik Renda, M. Görkem Elverici, H. Üstün Çelik Yönetim Kurulu görevini üstlenerek TED Mezunları Federasyonu’na katılma konusunu müzakere ederek Genel Kurul’da karara bağlanmasını sağladı ve derneğe yeni üyeler kazandırdı.